Pasta Bolognese, w Polsce najczęściej podawana z makaronem spaghetti, to chyba jeden z najbardziej znanych włoskich dań na świecie. Pochodzący z regionu Emilia - Romania sos często mylony jest z klasycznym ragu z wołowiny z dużą ilością pomidorów. Żeby ujednolicić przepis na sos Bolognese, w 1982 roku Accademia Italiana della Cucina zdecydowała i zatwierdziła oficjalny przepis na sos boloński. Klasyczny sos zawiera małą ilość pomidorów w stosunku do mięsa i boczek wędzony. Jest długo i wolno gotowany i przede wszystkim, według Bolończyków, podawany z makaronem tagliatelle.
Dzisiaj przedstawiam wam moją wersję klasycznego sosu Bolognese, opartą na przepisie Gennaro Contaldo.
Składniki:
- ulubiony makaron
- 500 g mielonej wołowiny
- 4 plastry surowego, wędzonego boczku, drobno posiekane
- 2 średniej wielkości cebule, posiekane w kostkę
- 2 nieduże marchewki, pokrojone w drobną kostkę
- 2 łodygi selera naciowego, pokrojone w drobną kostkę
- 2 ząbki czosnku, drobno posiekane lub przeciśnięte przez praskę
- 1 puszka pomidorów (około 400 g)
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 125 ml czerwonego wytrawnego wina
- około szklanki bulionu
- łyżeczka suszonego oregano
- 2 liście laurowe
- suszone chilli (do smaku)
- sól i świeżo mielony pieprz
- oliwa z oliwek
- około 70 g świeżo startego parmezanu
+ liście świeżej bazylii do podania
Przygotowanie:
1. Do garnka lub głębokiej patelni wlewamy łyżkę oliwy. Wrzucamy boczek i podsmażamy kilka minut, do czasu aż będzie chrupiący i wytopi się z niego tłuszcz.
2. Do boczku dodajemy cebulę, marchewkę, seler i czosnek i podsmażamy wszystko około 10 minut, do czasu aż warzywa zmiękną.
3. Do podsmażonych warzyw dodajemy wołowinę i smażymy, na dużym ogniu, około 3 - 4 minut. Pamiętajcie, że nie chcemy mięsa dusić, ma się smażyć!
4. Do mięsa i warzyw wlewamy pomidory, wino, bulion, dodajemy koncentrat, suszone oregano i liście laurowe. Doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy i dusimy na małym ogniu przez około 1,5 godziny. Co jakiś czas warto sos zamieszać i sprawdzić, czy nie przywiera.
5. Po 1,5 godziny możemy ugotować makaron. W dużej ilości osolonej wody, al dente.
6. Na koniec do sosu dodajemy starty parmezan, mieszamy i doprawiamy wszystko do smaku solą, pieprzem i odrobiną chilli.
Gotowe. Makaron odcedzamy i mieszamy z sosem. Nigdy nie polewamy sosem makaronu. Sos powinien oblepiać każdy kawałek makaronu. To podstawa podania pysznego włoskiego makaronu.
i ja :)
OdpowiedzUsuń