Steków z polędwicy zachwalać nie muszę. Postanowiłam połączyć je z kwaśnymi śliwkami, słodko - ostrym dressingiem na bazie kogla - mogla i gorzkawą sałatą radicchio. Wyszło smacznie i lekko!
Składniki:
- stek z polędwicy wołowej (jeden o grubości około 1,5 cm wystarczy dla 2 - 3 osób)
- mix liści sałat (ja wykorzystałam sałatę rzymską, rukolę i gorzkawą radicchio)
- marynowane w occie śliwki
- 2 żółtka
- 1 łyżeczka cukru pudru
- odrobina soku z cytryny
- chrzan
- sól i świeżo mielony czarny pieprz
Przygotowanie:
Grillowanie steku:
Zaczynamy przygotowania od usmażenia steku, ponieważ będzie musiał odpocząć. Patelnię grillową porządnie rozgrzewamy. Piekarnik rozgrzewamy do 180 st. C bez termoobiegu.
Uwaga! Poniżej znajdziecie kilka rad, jak usmażyć steki idealne!
- Pamiętajcie, by wyciągnąć mięso z lodówki na minimum 30 minut przed grillowaniem. Dzięki temu mięso wysmaży się równomiernie!
- Nie smażymy steków na maśle! Masło pali się w zbyt niskiej temperaturze, zmarnujemy i steki i nasze zdrowie!
- Po położeniu steków na patelni, nie ruszamy ich przez parę minut! Dajmy im czas, by mięso ładnie się zamknęło, zarumieniło i było naprawdę soczyste.
- Do odwracania mięsa używamy szczypców, nigdy widelca!
- Nie nakłuwamy mięsa podczas smażenia!
- Nie kroimy mięsa zaraz po usmażeniu czy pieczeniu! Dajmy im chwilę, nawet 5 - 10 minut!
Stek smażymy z dwóch stron na bardzo rozgrzanej patelni przez około 3 - 4 minuty z każdej strony. Następnie przekładamy mięso na gorącą blaszkę (rozgrzaną wcześniej w piekarniku) i pieczemy około 2 - 3 minut, lub dłużej - jeśli wolicie mięso bardziej wysmażone.
Upieczony stek odkładamy na drewnianą deskę do odpoczęcia, a następnie doprawiamy solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem.
Przygotowanie dressingu:
Żółtka mieszamy z cukrem, aż powstanie gęsty i bardzo jasny kogel - mogel. Dodajemy chrzan (w ilości według uznania), odrobinę soku z cytryny, szczyptę soli i porządną szczyptę świeżo mielonego czarnego pieprzu.
Przygotowanie sałaty:
Na talerzach układamy liście sałat, skrapiamy je dressingiem chrzanowym. Na nich układamy połówki marynowanych śliwek (oczywiście bez pestek) i plastry upieczonej polędwicy. Gotowe :)
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz