"Rydze to grzyby jadalne, które są uważane za jedne z najsmaczniejszych grzybów - zwłaszcza duszone w maśle. Cechą rozpoznawczą rydzów jest ich pomarańczowy kolor, dzięki czemu można je łatwo znaleźć w lesie. Niestety, rydze można pomylić z łudząco do niego podobnymi grzybami trującymi - mleczajem wełnianką i olszówką.
Kapelusz rydza, o średnicy 4-10 cm, początkowo jest płaski, wypukły, z czasem staje się wklęśnięty, lejkowaty. Zwykle przybiera kolor pomarańczowy, łososiowy lub czerwonawy. Jego cechą charakterystyczną są koncentryczne ciemniejsze pręgi. Brzeg kapelusza jest podwinięty, a u starszych egzemplarzy dodatkowo falisty. Blaszki rydza zwykle są ciemnopomarańczowe, gęste i wychodzą nieco na niski (3-5 cm) trzon, który jest jaśniejszy od kapelusza, z charakterystycznymi płytkimi pomarańczowymi jamkami. Po jego przełamaniu można zobaczyć puste wnętrze (u starszych osobników).Cechą rozpoznawczą rydza jest to, że po uszkodzeniu wydziela pomarańczowe mleczko (stąd nazwa mleczaj), które przypomina sok z marchewki i po kontakcie z powietrzem zielenieje.
Jak odróżnić rydza od wełnianki? Cechą rozpoznawczą mleczaja wełnianki jest pokryty wełnistymi kosmkami brzeg kapelusza. Poza tym miąższ wełnianki jest biały, a mleczko białe i piekące. Nie posiada także charakterystycznych dla rydza zatoczek na trzonie. Z kolei olszówka po uszkodzeniu nie wydziela pomarańczowego mleczka, które zielenieje, tylko staje się czerwonobrązowa. - "źródło: www.poradnikzdrowie.pl
Spróbowałam rydzów w tym roku po raz pierwszy w życiu. Musicie mi uwierzyć - to jedne z najsmaczniejszych grzybów, jakie jadłam. Po duszeniu na maśle wciąż pozostają jędrne. Ja swoje rydze zebrałam w lesie i chociaż zapytałam o ich "autentyczność" kilku zawodowych grzybiarzy, i tak następnego dnia rano udałam się do Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, by rozwiać wszystkie wątpliwości. Porada grzyboznawcy jest bezpłatna i daje nam 100 % pewność, że zjedzenie konkretnego grzyba nie zagrozi naszemu zdrowiu czy życiu.
Jak przygotować rydze na maśle?
Składniki:
- oczyszczone i osuszone rydze (większe możemy przekroić na połówki lub ćwiartki)
- masło klarowane
- kilka ząbków czosnku (pokrojonych w plasterki)
- posiekana natka pietruszki
- sól i świeżo mielony pieprz
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzewamy masło razem z czosnkiem. Im szybciej dodamy czosnek do chłodnego masła,tym więcej smaku odda. Gdy czosnek zacznie się już mocno zarumieniać, wyciągamy go z patelni i dodajemy rydze. Smażymy je na dość dużym ogniu aż ładnie się zarumienią z każdej strony.
Na koniec doprawiamy je solą i świeżym pieprzem i posypujemy posiekaną natką pietruszki.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz