czwartek, 26 września 2013

quiche z ricottą i pomidorkami cherry



Quiche to tradycyjna, typowa dla kuchni francuskiej pikantna tarta. Na spód takiej tarty wykłada się najczęściej masę z rozmąconych jaj i śmietany z dodatkiem warzyw, mięsa i sera. W zależności od tego, z czego przygotujemy quiche, możemy stworzyć z niego zarówno danie bardzo efektowne i idealne na wystawne przyjęcia, jak i proste, rodzinne posiłki dla rodziny bądź przyjaciół.

Spód quicha można przygotować z dwóch rodzajów ciasta: kruchego bądź francuskiego.

Ciasto kruche (franc. pâte brisée) zagniata się z mąki, tłuszczu (najczęściej masła), wody i soli oraz odrobiny octu lub soku z cytryny. Masło i woda muszą być bardzo zimne, dzięki temu ciasto jest bardziej elastyczne. Ciasto należy zagniatać bardzo szybko - im mniej się je dotyka, tym jest bardziej sprężyste. Gotowe ciasto należy przed pieczeniem dokładnie schłodzić.

Ciasto francuskie (franc. pâte feuilletée) zagniata się głównie z mąki i masła. Powstają wtedy charakterystyczne warstwy. Przygotowanie ciasta francuskiego nie jest specjalnie skomplikowane, ale na pewno bardzo pracochłonne. Wałkuje się i składa ciasto dziesiątki razy, dlatego żeby oszczędzić czas, najczęściej przygotowuję wszystkie tarty z ciasta gotowego.


Składniki na spód (kruche ciasto):
  • 225 g mąki pszennej 
  • 125 g zimnego masła, pokrojonego w kostkę 
  • 1/2 łyżeczki soli 
  • 4 łyżki zimnej wody 
  • 1 łyżeczka octu (lub soku z cytryny)

Przygotowanie kruchego ciasta:

1. Mąkę i sól wysypujemy na stolnicę. Dodajemy rozdrobnione masło.
2. Wszystko siekamy nożem lub rozcieramy palcami, dopóki wszystkie składniki nie będą przypominać okruchów chleba.
3. Do ciasta dodajemy 3 łyżki wody oraz łyżeczkę octu i szybko zagniatamy. Jeśli ciasto jest zbyt suche, dodajemy jeszcze jedną łyżkę wody.
4. Z gotowego ciasta formujemy kulę, zawijamy ją w folię spożywczą i odstawiamy do lodówki na co najmniej 1 godzinę (lecz nie na dłużej niż na 48 godzin).
5. Po tym czasie wyciągamy ciasto z lodówki, wałkujemy na placek o średnicy około 30 cm. Ciasto jest gotowe. Większość tart, czy to słodkich, czy pikantnych, wymaga podpieczenia spodu. 
 
6. Formę do tart o średnicy 23 cm natłuszczamy i układamy ciasto w formie. Dociskamy brzegi palcami i odstawiamy do lodówki na jeszcze około 20 minut.
7. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C.
8. Po wyjęciu z lodówki, należy przykryć ciasto folią aluminiową, a następnie obciążyć ziarnami fasoli. Ja używam do tego klasycznego "jasia". Fasoli musi być tyle, by całkowicie przykryć całe wnętrze formy.
9. Pieczemy ciasto przez 7 minut.
10. Następnie wyciągamy z piekarnika, usuwamy fasolę i folię, zmniejszamy temperaturę do 180 st. C i pieczemy kolejne 5 - 7 minut na złoty kolor.

Może się wydawać, że przygotowywanie ciasta i jego podpiekanie to skomplikowana sprawa. Jednak jest to zadanie łatwe, a samodzielnie przyrządzona tarta lub quiche smakuje wyśmienicie.


Składniki i przygotowanie quichu z ricottą i pomidorkami cherry:

Składniki:
  • 4 duże jajka 
  • 1/2 szklanki (120 ml) gęstej śmietany kremówki 
  • 125 g świeżej ricotty 
  • 6 - 7 łyżek świeżo startego parmezanu 
  • sól i świeżo zmielony pieprz 
  • 1/2 łyżeczki suszonego oregano 
  • 1/2 łyżeczki suszonej bazylii 
  • 10 - 15 pomidorków cherry

Przygotowanie:

1. Rozgrzewamy piekarnik do 190 st. C.
2. Ucieramy jajka, śmietanę i ricottę na gładką masę. Dodajemy parmezan. Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy suszone zioła.
3. Wylewamy masę jajeczną na podpieczony spód.
4. Układamy pomidorki cherry, wciskając je lekko w masę.
5. Pieczemy przez 30 - 40 minut. Masa powinna się ściąć, a ciasto nabrać złotego koloru.
6. Quiche możemy podawać na gorąco lub schłodzony do temperatury pokojowej.

Bon appétit!
[Smacznego!]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...