piątek, 18 października 2013

baklava, czyli tradycyjne greckie ciasto



Baklava jest deserem rozpowszechnionym zarówno w kuchni greckiej, tureckiej, ormiańskiej, bułgarskiej, jak i bałkańskiej.

Klasyczną baklavę przygotowuje się z ciasta listkowego, znanego w Polsce pod nazwą filo (grecka nazwa), przełożonego warstwami pokrojonych (włoskich lub migdałów) z cukrem lub miodem. Całość polewa się syropem zrobionym z wody i cukru lub miodem. Czasem do syropu dolewa się soku z cytryny lub z kwiatów pomarańczy. Górę posypuje się zmiażdżonymi, niesolonymi orzeszkami pistacjowymi. 

W Grecji przygotowanie baklavy jest świętością i testem zdolności cukierniczych - ciasto musi być jednocześnie bardzo cienkie i bardzo wytrzymałe. Standardowa baklawa powinna się składać z 40 warstw ciasta, ale prawdziwi mistrzowie potrafią ją przygotować ze 100 warstw!

Moja baklava może nie składa się z tylu warstw, co te w Grecji, ale i tak jest pyszna!

Baklava jest słodka, baaardzo słodka! Mimo to, podczas moich wakacji w Grecji potrafiłam jej zjeść naprawdę dużo. Jeszcze jedno! Baklava uzależnia!


Składniki:
  • około 450 g ciasta filo (ciasto filo kupicie w większości sklepów z produktami z różnych stron świata), płaty ciasta przekrajamy na pół (by osiągnęły wymiar mniej więcej 20 x 30 cm)
  • 500 g orzechów włoskich lub migdałów, posiekanych bardzo drobno
  • 300 g roztopionego klarowanego masła (w tym przepisie nie sprawdzi się masło inne niż klarowane, ponieważ każde inne spali się podczas długiego pieczenia
     + opcjonalnie: migdały, orzechy włoskie lub pistacje, posiekane do posypania

na syrop:
  •  1 1/2 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki wody

Przygotowanie:

1. Zaczynamy przygotowywanie baklavy od przyrządzenia syropu, ponieważ musi on porządnie przestygnąć. Do rondelka wlewamy wodę i dodajemy cukier. Doprowadzamy do wrzenia, mieszamy aż cukier się rozpuści i gotujemy około 10 minut, aż powstanie nam gęsty syrop. Odstawiamy do ostygnięcia.
2. Do baklavy należy przygotować prostokątną foremkę o wymiarach zbliżonych do połowy jednego płatu ciasta filo (około 20 x 30 cm). 

3. Na dno foremki wykładamy pierwszy płat ciasta i pędzelkiem smarujemy go roztopionym masłem. Pozostałe płaty przykrywamy ściereczką, by nie wyschły. Na posmarowany płat wykładamy następny i znowu smarujemy masłem. Czynność powtarzamy 8 razy, tak by spód naszej baklavy miał 8 warstw.

4. Ósmą warstwę smarujemy masłem i posypujemy obficie orzechami.

5. Na orzechy znowu kładziemy jeden płat, dokładnie smarujemy go masłem i układamy w ten sposób jeszcze dwa. W ten sposób warstwa ciasta dzieląca warstwę orzechów będzie składała się z trzech płatów. Tak postępujemy jeszcze 3 razy, by mieć łącznie 4 warstwy orzechów. 
 
6. Na ostatnią warstwę orzechów układamy 6 płatów ciasta, które będą stanowić wierzch ciasta. Każdą kolejną warstwę smarujemy masłem.

7. Gdy ciasto jest już złożone, kroimy je ostrym nożem, ponieważ po upieczeniu będzie to niemożliwe. W razie problemów z krojeniem, możecie podgrzać nóż gorącą wodą. Sposób krojenia jest dowolny, ja pokroiłam swoje ciasto w nieduże romby.

8. Pokrojone ciasto posypujemy posiekanymi pistacjami.

9. Ciasto pieczemy przez 1 godzinę i 45 minut w temperaturze 150 st. C, aż ładnie się zarumieni.

10. Po wyjęciu z piekarnika, jeszcze gorące ciasto polewamy syropem cukrowym i odstawiamy do ostygnięcia.

Baklava najlepsza jest na drugi, trzeci dzień!

Kalo oreksi!
[Smacznego!]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...